Main Content

Current THN Members

Please check your membership status below. If you see an error, please email Jennifer Paulsen or call 512.687.5103. If you would like to renew your membership, please visit the membership section or log-in to your account.

AGENCY MEMBERSHIPS

Below is the list of current agency memberships, the expiration date, and the associated staff. “Vacant” means you have an additional spot for a staff member that has not been identified. This is based on your membership level. If you don’t have additional staff members listed under your membership, or you have updates, please email Jennifer Paulsen with the updated information or designated staff names, including their email addresses, or call 512.687.5103. Scroll down for the individual member list.

Abilene Hope Haven (exp. 1/31/2020)
Staff: Katherine Bisson, Alexzandra Hust, Susannah Bird, Tiffany Doss

ACH Child and Family Services (exp. 8/31/19)
Staff: Melissa Opheim, Jenny Terry, Courtney Dowling, Olga Luna, Belinda Robinson, Nick Little, Wallace Bridges

Bell County Indigent Health Svcs. (exp. 8/31/19)
Staff: Rita Kelley, Ebony Jackson, Neeta Brake, Frank Tyquiengco, Caroline McCall

Beta Academy (exp. 9/30/19)
Staff: Erika Avila, Marla Miller

Betty Hardwick Center (exp. 9/12/19)
Staff: Jay Williams, Sandra Smith, Kelly Bond

Bishop Enrique San Pedro Ozanam Center Inc. (exp. 6/30/20)
Staff: Victor Maldonado (2 vacant spots)

City of Austin (exp. 8/31/19)
Staff: Natasha Ponczek Shoemake, Adrienne Sturrup, Laura Enderle, Stephanie Eaton, John Harper, Stephanie Hayden

City of Brownsville Office of Grant Management & Community Development (exp. 8/31/19)
Staff: Julia Lash, Mary Ann Perez (1 vacant spot)

City of Irving (9/30/19)
Staff: Ashley Miller, Micah Sutton, Steven Reed

City of Killeen (exp. 8/31/19)
Staff: Leslie Hinkle, Kyle Moore

City of Laredo (exp. 11/30/19)
Staff: Arturo Garcia, Marcela Cervantes, Alejandra Sauceda

CitySquare (exp. 9/22/19)
Staff: Edd Eason, Krystal Lotspeich, Marcie Himes, Deanna Adams, Annie Lord, Yolanda Williams, Ted Henderson (Paris)

Community Healthcore (exp. 9/30/19)
Staff: Stanley Williams, Sabrina Lang, Osterline Duclona, Chesley Knowles, David Salazar, Jay Morgan, Karen Holt

Corpus Christi Hope House (exp. 9/30/19)
Staff: Melissa Juarez, Debra Arsuaga

Endeavors McAllen (exp. 11/30/19)
Staff: Melissa Escamilla, Rosaura Hernandez, Sheroid Lucas, Miguel Mireles, Josie Arredondo, Martin Longoria, Paul Castaneda

FaithWorks of Abilene (exp. 9/30/19)
Staff: Joyce Dalzell, Dave Dalzell, Susan Clark

Families in Crisis, Inc. (exp. 8/31/19)
Staff: Suzanne Armour, Maria Carmona, Jessica McMurray, Rebecca Ramirez, William Hall, Rosario Olguin-Aguirre, Ellyn Lynch

Front Steps (exp. 12/31/19)
Staff: Greg McCormack, Trey Nichols, Marie Wang, Lisa Fisher, Taryn Davis, Sheila Joseph

Galena Park Independent School District (exp. 7/31/19)
Staff: Seretha Augustine, Nicole Johns (1 vacant spot)

Good Neighbor Settlement House (exp. 5/31/20)
Staff: Belinda Bradford (2 vacant spots)

Guardian Angels for Soldier’s Pet (exp. 4/30/20)
Staff: Linda Spurlin-Dominik (1 vacant spot)

Haven for Hope of Bexar County (exp. 11/30/2019)
Staff: Kenny Wilson, Genevie Casillas, Gary Chance, Celeste Eggert, David Huete, Kami King, Shanna Salazar

Hitchcock ISD (exp. 10/30/2019)
Staff: Kristie Shepherd, Jennifer Donovan, Kay Painter

Institute of Cognitive Development (exp. 6/30/20)
Staff: Jeri Slone (4 Vacant spots)

Lake Worth ISD (exp. 9/30/19
Staff: Cleveland Pimpton

Lubbock Open Door (exp. 8/31/19)
Staff: Chad Wheeler, Jaime Wheeler, Katherine Hennecke, Paige Carroll, Andre Wright, Rudy Bustos

Metro Dallas Homeless Alliance (exp. 11/30/19)
Staff: Carl Falconer, Shavon Moore, Diana Romagnoli, James McClinton, Alex Espinosa, David Gruber

Metrocare Services (exp. 8/31/19)
Staff: Nicolas deVoogd, Hope Steadman, Emily Wilson, Michelle Secours (3 Vacant spots)

MHMR Tarrant County (exp. 2/2/19)
Staff: Robert Ward, Leigh Bryant, Anthony Murphy, Krystle Edwards, Erin Tate (2 Vacant spots)

MHMR Tarrant County (exp. 7/31/20)
Staff: Sonya Hemmitt, (6 Vacant spots)

MHMR Tarrant County (exp. 7/31/20)
Staff: Scheneka Frazier (6 Vacant spots)

Mid-Coast Family Services (exp. 8/31/19)
Staff: Ginny Stafford, Lisa Griffin, Reese Justice, Mallory Thurman, Erica Camacho, Christine Gomez, Brett Jones

New Hope Center of Paris (exp. 6/30/20)
Staff: Tanteta Scott, Dawn Manor, April Miller (1 vacant spot)

North Texas Behavioral Health Authority (exp. 9/30/19)
Staff: Meliah Martinez, Eric McCarty (5 Vacant spots)

Northwest Assistance Ministries (exp. 7/31/19)
Staff: Karen Weakly, Adrean Pearson, Carmen Brown

Nueces Center for Mental Health and Intellectual Disabilities (exp. 8/31/19)
Staff: Jenny Cantu, Karah Witzsche

Odessa Links (exp. 8/31/19)
Staff: Erika Thomas (3 vacant spots)

Recovery Resource Council (exp. 8/31/19)
Staff: Tamieka McLaurin, Vicki Wooten, Jorge Mancera, Kim Garrett

School of Science and Technology (exp. 8/31/19)
Staff: Norma Medina

South Alamo Regional Alliance for the Homeless (SARAH) (exp. 7/31/20)
Staff: Brenda Mascorro, Katie Vela, Cliff Cantu, Eric Morris, Marcos Carmona (1 vacant spot)

South Texas Development Council (exp.2/29/20)
Staff: Susy Venegas, Juan Rodriguez, Chelsie Huffine (4 vacant spots)

Southeast Texas Homeless Coalition, Inc. (exp. 8/31/19)
Staff: Roy James

Tarrant County Homeless Coalition (exp. 1/23/20)
Staff: Tammy McGhee, Carolyn Curry, Stella Pratt, Carla Storey, Lauren King, Kelly McWilliams

Temple ISD (exp. 10/31/19)
Staff: Tiffany Vestal, Karen Morgan, Tonya Eubanks

Texarkana Homeless Coalition (exp. 8/31/19)
Staff: Connie Sherman, Alaina Marcum, Zee Carol

Texas Panhandle Centers (exp. 7/31/20)
Staff: Sara Northrup (5 vacant spots)

The City of Waco (exp. 7/31/19)
Staff: Melett Harrison (1 vacant spot)

The Harris Center for Mental Health and IDD – PATH Program (exp. 8/31/19)
Staff: Omar Sesay, Myra Smalls-Brayboy, Nha Nguyen, Nancy Clifton, Aaron Jones, Courtney Anderson, Jenifer Knighton

The Refuge Center for Women International (exp. 7/31/19)
Staff: Lori Cousino, Monica McGee

The Salvation Army Lubbock (exp. 8/31/19)
Staff: Erica Hitt, Crystal Delacerda, Tammy Garcia, Troy Smith

The Salvation Army Carr P. Collins Center (exp. 9/30/19)
Staff: Blake Fetterman, Steve Grims, Denise Gallimore, Michael Allen, Sarah Masih

The Samaritan Inn (exp. 9/30/19)
Staff: Delores Clay, Linda Knapik, Kayla Bertsch, Brandy Stockton, Heather Molsbee, Rick Crocker

Twin City Mission (exp. 4/30/20)
Staff: Jennifer Young, Dorothy Nevill, David Stanley (3 Vacant spots)

WOMAN, Inc. (exp. 8/31/19)
Staff: Michaelle Wormly, Ruby Jones, (1 Vacant spot)

INDIVIDUAL MEMBERS

Kelly Blackwell, Cuero ISD – Advocate Member (exp. 9/30/19)
Magda Bolland, La Posada (exp. 5/31/20)
Jeffrey Chesnut, Underwood Law Firm – Professional Member (exp. 10/31/19)
Courtney Cross, United Way of Denton County – Advocate Member (exp. 9/30/19)
Marilou Duchaney, Brazosport ISD – Advocate Member (exp. 7/31/19)
Shannon Eckley, MHMR – Student Member (exp. 10/31/19)
Valerie Foster, Sanger ISD – Advocate Member (exp. 7/24/19)
Mark Goza, Trinity Episcopal Church – Advocate Member (exp. 8/31/19)
Patricia Hammock – Advocate Member (exp. 8/31/19)
Jennifer Hulme, Mesquite ISD – Advocate Member (exp. 7/31/19)
Alisha Jackson, Walden University – Student Member (exp. 8/31/19)
Claudine Johnson, Michael E. DeBakey VA Medical Center (exp. 5/31/20)
Caasieki Justice, Killeen ISD – Professional Member (exp. 9/30/19)
James King, Everman ISD – Advocate Member (exp. 9/30/19)
Kayla Laywell, Harris County Community Services Dept. (exp. 9/30/19)
Karlene Lewis, Corpus Christi Metro Ministries – Advocate Member (exp. 8/3/19)
Marty Mascari, North Texas Aging and Disability Services – Advocate Member (exp. 7/31/19)
Justin North, Texas Tech University – Student (exp. 9/30/19)
Mary Patrick, Galveston ISD – Advocate Member (exp. 9/30/19)
Cleveland Pimpton, Lake Worth ISD – Professional Member (exp. 9/30/19)
Carol Racz – Advocate Member (exp. 6/30/20)
Phyllis Rosen, Killeen Independent School District – Professional Member (exp. 9/30/19)
Lori Shaw, Richardson Independent School District – Advocate Member (exp. 7/31/19)
Anne Spanyers, Advocacy Outreach – Advocate Member (exp. 8/31/19)
Stacey Steger, Heart of Texas Region MHMR – Student Member (exp. 2/20/20)
Amanda Tindell, Central Counties Services – Advocate Member (exp. 9/30/19)
Janeal White, LSU (exp. 3/31/20)
Michelle Yates, La Posada – Advocate Member (exp. 6/30/20)

PARTNER

Joe Ramirez, Texas Veterans Commission (exp. 9/30/19)
Alisha Rutherford (exp. 9/30/19)

Community Partners

CHAMPION

Peggy Davis Braun, ECHO Board Member (exp. 1/31/20)
Taylor Cook, Office of Innovation – City of Austin (exp. 7/31/20)
JoAnn DePenning, J DePenning Consulting, Inc. (exp. 2/29/20)
Andrew Escher, Konara Homes (exp. 12/31/19)
Ben King, UT Austin (exp. 4/30/20)
Donna Knight, Red Oak ISD (exp. 7/31/19)
Annie McAlmon, Homeless Outreach Case Manager (exp. 9/30/19)

SUPPORTER

Richard Dunn, Kaufman Christian Help Center (exp. 9/30/19)
Celia Ray, Belton ISD (exp. 9/30/19)
Norma Rodriguez, StarCare Specialty Health System (exp. 8/31/19)

COMMUNITY ADVOCATE

Michael Albrecht (exp. 3/31/20)
Stephanie Day (exp. 3/31/20)
John Elford (exp. 2/29/20)
Carrie Hernandez (exp. 7/31/19)
Jerry Parker (exp. 3/31/20)
Todd Shell – CORT (1/31/20)
Rachel Walker (exp. 1/31/20)
Tiffany Annette Hopkins (exp. 3/31/20)

ALLY

Sherry Carroll (exp. 3/31/20)

BUSINESS MEMBERS

Ladder Logik (exp. 8/31/19)